Élménydús közösségi kirándulás
Barangolás Veszprémben és Bakonybélben
A nyár végén útra keltünk és a hét dombra épült városban megcsodáltuk a letisztult és felemelő Szent Mihály főszékesegyházat, melyet Szent István királyunk építtetett a fenséges magasságokat kidomborító gótikus stílusban. Benne megtekintettük a Boldog Gizella ereklyét, a Szent György és a Szent Anna oltárokat.
Egy szép, ünnepélyes vesperást imádkoztunk a káplán úrral, kipróbálva a bazilika gyönyörű akusztikáját is. Körbejártuk a Szentháromság teret és számos patinás épületet a várban és azon kívül is. Felfedeztük többek között a veszprémi várhegyen a székesegyház szomszédságában, a Nagypréposti palotával szemben elhelyezkedő Szent István ferences templomot, és a mellette meghúzódó ferences kolostort is.
Kirándulásunk Veszprémből Bakonybélben folytatódott. A Bajorországból érkező Szent Günter, aki Gizella királyné rokona volt, kis remeteközösséget hívott életre a Bakony völgyében. Ehhez a bencés közösséghez csatlakozott, Szent Gellért is később, Imre herceg tanítása után. Ő hét évet töltött a monostorban. A szerzetesek mindennapjait ma is az imádság és a munka, az olvasás, a magány és a találkozások ritmusa alakítja.
Megadatott tehát nekünk is, hogy az 1018-ban Szent István király által alapított Szent Maurícius Monostor meglátogatható tereiben sétáljunk: zarándokudvar, gazdaság, tanösvény, arborétum, műhely, gyógynövénykert, szárító és kiállítótér. A kirándulásunk egyik fénypontja pedig éppen a déli zsolozsma elimádkozása volt a monostor barokk Szent Mauríciusz és Vértanútársai plébániatemplomában. Köszönjük Uram bőkezű ajándékaidat és mindenekelőtt, azt hogy, bárhol énekkel, zsoltárokkal és szent himnuszokkal dicsérhetünk Téged!
"Az istenszolgálat idejének jelzéséről éjjel is, nappal is az apát gondoskodjék. Vagy maga jelezze, vagy egy igen pontos testvérre bízza ezt a gondot, hogy mindent a maga idejében végezzenek. A zsoltárokat pedig és az antifónákat az apát után sorrendjük szerint azok énekeljék, akiknek ezt meghagyta. Énekelni azonban vagy felolvasni ne merjen senki, csak az, aki teljesíteni tudja ezt a feladatot, úgy hogy a hallgatók épüljenek. Ezt alázattal, komolysággal és szent félelemmel végezze, akinek az apát megparancsolja."
Részlet Szent Benedek Regulájából